Jak zacząć numerację od wybranego miejsca w dokumencie?

Jeszcze sam nie napisałem, nie zacząłem ani nawet nie mam tematu na jaki będę pisał moją pracę licencjacką a potem magisterską. Ostatnią moją większą wypociną w Wordzie była paca maturalna ale to też już jakiś czas temu było. Poza tym edytora tekstowego używam raczej sporadycznie, żeby nie napisać wcale, bądź też używam tylko podstawowych funkcji jak pogrubienie tekstu czy podkreślenie. Tak się jednak złożyło że mam przyjemność poprawiać pracę licencjacką jednej ze studentek. W sumie to nie moje pierwsze poprawianie pracy ale tym razem natknąłem na niemały problem i zarazem wyzwanie. Uczelnia ściśle określiła wymogi edytorskie co do układu oraz kolejności poszczególnych części i  rozdziałów nie ma więc mowy że czegoś nie da się zrobić. Promotor zażyczył sobie, by strona tytułowa, podziękowanie, spis treści oraz jeszcze jakaś kartka była bez numerów, natomiast następne – zaczynające się od wstępu numerowały się zaczynając od 2. Czyli w skrócie, wszystko co było przed wstępem miało nosić numer 1 tylko że ten nie może być widoczny ani to w Wordzie, ani w .pdf ani na wydruku. Problem prosty do określenia bo wystarczy zacząć numerację od określonego miejsca w tekście. HA! No i właśnie w tym miejscu zaczęły się schody.

Jak to zrobić? Kombinowałem coś na szybko, poszukałem w Google ale żadnych konkretnych informacji nie znalazłem. Zazwyczaj były to informacje, kliknij tu, kliknij tam, a tak naprawdę opcji takowych nie mogłem odszukać w swoim edytorze. Prawdopodobnie autor postu używał innej wersji a niżeli tej co ja czyli Pakietu MS Word 2007. Postanowiłem więc na własną rękę grzebać " do skutku". I ewentualnie opisać aktualną metodę takiego numerowania stronic.

Na początku ręczne próby nie przynosiły efektów, bo numery albo robiły się wszystkie takie same, albo całkowicie znikały. Wpadłem na genialny pomysł, że jeżeli zaczną numerację od "-4" to na wstępie dostanę liczbę 2! Eureka! Ucieszony chciałem wklepać "-4" w odpowiednie skonstruowane okienko jednak rozczarowałem się..


Nie można zacząć od liczby minusowej

No i cały entuzjazm trafił szlag!

Druga próba z sekcjami zakończona sukcesem :)Zrobiłem tak, umieściłem kursor w ostatniej linii za ostatnim znakiem na stronie poprzedzającej tą na której miał się znaleźć pierwszy numerek, przeszedłem na wstążce w pole " Układ strony " -> " Znaki podziału " i tam wybrałem " Następna strona ".

Wstawianie sekcji
Jak byk jest napisane, że funkcja ta kończy sekcję, jednak sam nie wiedziałem co to w ogóle jest ta sekcja. Dobra, kliknąłem, przeniosło mi kursor na stronę na której numerek miał się znaleźć, tam pacnąłem na stopkę by ją edytować. Na wstążce pojawiła się dodatkowa zakładka " Projektowanie ". Tam z kolei wybrałem " Numer strony " oraz interesującą mnie pozycję numerka.

Numeracja stron
Teraz ponumerowało mi wszystkie strony, umieściłem kursor na stronie gdzie miał się znaleźć pierwszy numer, i wybrałem Podobnie jak wcześniej " Numer strony " a potem " Formatuj numery stron… "
Numeruj od 1

Na obrazku rozpocząłem numerację od 1, ale powinienem od 2 ponieważ jak wspomniałem pierwsze strony miały być puste. No i zrobiło mi 1,2,3 w pierwszej sekcji i 2,3,4 …. w drugiej, numery nadal są widoczne. Żeby numeracja stron na początku stała się niewidoczna trzeba przejść na zakładkę " Wstawianie" i wybrać " strona tytułowa " na pierwszej stronie już nie będzie numerka 🙂  Zawartość drugiej przenosimy teraz na tytułową i gitara, przed nami jeszcze 2 kolejne bez numerów mają być, ale drugiej strony tytułowej się nie da. Dałem więc znów na pierwszej stronie za ostatnim znakiem kursor i wstawiłem kolejną sekcję, potem jeszcze jedną, teraz w efekcie mam: 

Pierwsze 4 strony bez numeracji, potem ( normalnie piąta) zaczyna się od 2. I sprawa załatwiona. Trochę trzeba się naklepać, ale w końcu mamy wyznaczony cel.

Bookmark the permalink.

12 thoughts on “Jak zacząć numerację od wybranego miejsca w dokumencie?

 1. Wystarczy wstawić zwykła numerację stron dla całego dokumentu, potem przejść do edycji stopki na jakiej kolwiek stronie i wybrać ptaszek „inne na pierwszej stronie” (4 kolumna od lewej w projektowaniu) 🙂

  Pozdrawiam

 2. Pingback: Blog Sasniego

 3. Pingback: Sasni's personal blog

 4. Twój sposób wyłączy wyświetlanie numeru strony jedynie na pierwszej z nich. Opisany w poście sposób pozwala na utworzenie odrębnej numeracji od dowolnego miejsca w dokumencie.

  • To jest prostsze niż Wam się wydaje ;O Bez dzielenia na sekcje, itd. które tylko normalnemu człowiekowi komplikują życie, przy pisaniu oczywiście Prostego Dokumentu, ze stroną tytułową i spisem treści na początku, dopiero po tych dwóch str. zaczyna się numeracja od 3-ciej strony.

   Ja robię to tak:

   >Np. zaczynając od 3-ciej strony dokumentu, daję WSTAW Numer, następnie trzeba odznaczyć „połącz z poprzednim”. Wtedy możemy Deletem wykasować numer ze strony na której jest spis treści. Najeżdżamy kursorem na środek kartki i klikamy dwukrotnie lub klikamy na „zamknij nagłówek i stopkę”.

   >Tak samo jest w przyp. nagłówków i stopek, jeśli nie chcemy żeby tego nagłówka lub stopki nie było na stronie tytułowej i spisie treści to też trzeba odznaczyć „połącz z poprzednim”, potem wykasowujemy nagłówek i stopkę (która lubi się pojawić na dwóch pierwszych stronach). Klikamy na „zamknij nagłówek i stopkę”.

   Ten problem to klasyka gatunku. Word to oporna materia.

 5. W momencie wybierania „Strona tytułowa” wyświetla się kilka opcji wyglądu strony i gdy klikam w którąś z nich to niestety zmienia mi to, co mam do tej pory… jak to przeskoczyć. Chcę tylko żeby nie było dwóch pierwszych numerków. Jak kasuję nr 1 z pierwszej sekcji, to kasuje się i w drugiej ;( pomocy

 6. piszę licencjat po angielsku, mam pierwszą stronę po ang, pierwszą stronę po polsku (maja być bez numerów), potem spis treści (czy powinien mieć numer str?), potem wstęp i reszta pracy (muszą być numery), więc moja praca zaczyna się numerować od 3 lub 4 strony, jak to zrobić w Wordzie 2013? Proszę o szybką i rzetelną odpowiedź, to ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *