Mapa sieci bezprzewodowych w Proszowicach

Postanowiłem zrobić dziś mały eksperyment, i sprawdziłem jak to jest z zabezpieczaniem domowych sieci bezprzewodowych w Proszowicach. Korzystając ze zwykłego laptopa i wbudowanej do niego karty WIFI przeskanowałem część miasteczka (kiedyś przeskanuję wszystkie ulice) po czym wyniki naniosłem na mapę. Zakładam, że przeskanowana przeze mnie część jest reprezentacyjna dla całości Proszowic. W sumie w ciągu ok, godziny zarejestrowałem 380 punktów (unikalnych sieci bezprzewodowych) które złapał mój laptop. Dodam, iż gdyby moja karta była mocniejsza znalazł bym ich dużo, dużo więcej. 

Zaczynając od najbardziej prostych porównań, procentowa ilość sieci zabezpieczonych i otwartych:

Co to oznacza? Że nie licząc niezabezpieczonego sygnału emitowanego przez niektórych operatorów "radiówki" …

w Proszowicach bez problemu można się połączyć z co 5 punktem dostępowym i korzystać za darmo z Internetu. Jedna piąta miasta jest niezabezpieczona, ktoś może podpinać się na lewo i wykradać pasmo za które przecież ktoś płaci.

Kolejna statystyka dotyczy już samych zabezpieczeń.

Co to oznacza? Że:

ponad połowa użytkowników używa przestarzałych sposobów zabezpieczeń. Zaznaczę iż WEP można złamać bez większego problemu w ciągu kilku minut. Stąd też dla chcącego nic trudnego. Zalecam jak najszybszą zmianę tych ustawień.

(Pokazało przy 2 pozycjach 0% ale tak naprawdę są użytkownicy wykorzystujący ten sposób szyfrowania. Ich ilość jest tak znikoma, że można ich zaliczyć do błędu statystycznego). 

W Europie pasmo 2,4 GHz, czyli częstotliwości od 2.400 GHz do 2.4835 GHz podzielone jest na 13 obszarów dystrybucyjnych zwanych kanałami, o szerokości 22 MHz. Kanały sąsiadujące nachodzą na siebie tworząc zakłócenia (interferencja) w celu ich uniknięcia należy stosować kanały niepokrywające się.  

Jak pokazuje poniższy wykres najbardziej obleganymi kanałami są: 1, 6, 10, i 11.  

Optymalny europejski rozkład w paśmie o szerokości 83,5 MHz zapewniający odpowiednią odległość kanałów od siebie mówi o 1, 7 i 13 kanale, gdzie odległość pomiędzy górną częstotliwością poprzedniego, i dolną następnego niepokrywającego się kanału jest równa 8 MHz. Odpowiednia odległość kanałów od siebie gwarantuje lepszą odporność na wzajemne zakłócenia, i zwiększa prędkość transmisji. Przypominam, że kanał 14 jest w polce zabroniony! Wygląda na to, jakby o tym zapominano i ustawiano kanały jak przy 14 obszarach, lub jest to zwykły brak świadomości.

Aby uniknąć zakłóceń dobrze jest zobaczyć na jakich kanałach nadają sąsiedzi, i wybrać te najmniej oblegane.

Poniższa mapa przedstawia punkty, w których wykryte zostały poszczególne sieci. Punkty zielone to sieci niezabezpieczone. Punkty czerwone to sieci zabezpieczone. Dla uproszczenia nie wyszczególniałem jakie to zabezpieczenie. 
Mapa bezprzewodowych sieci w Proszowicach

Mapę stworzył Tadeusz Sasnal

Proszę czekać. Ładowanie mapy...


lokalizacje punktów dostępowych mogą się nieco różnić ponieważ punkty zaznaczone są w miejscu wykrycia sygnału a nie w miejscu skąd nadawany jest sygnał.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *