Włączanie komputera za pomocą klawiatury

BIOS potrafi zdziałać wiele…

Do napisania tegoż wpisu zainspirował mnie mój sprzęt który zawiesił się podczas pracy a później nie mógł się włączyć. Po zajrzeniu mu w zęby, dmuchnięciu, chuchnięciu uruchomił się, ale postanowiłem sprawdzić co w BIOS’ie piszczy… 

Natrafiłem na dość ciekawą opcję… Mianowicie dowiedziałem się, że mój bios oferuje takie funkcje jak uruchamianie komputera za pomocą klawiatury lub myszki. Nigdy wcześniej nie bawiłem się funkcjami w BIOS poza przestawianiem bootowania. Dziś zabawa okazała się być bardzo pożytecznym doświadczeniem.

Jak więc to zrobić? Już opisuję.

Najpierw wchodzimy do BIOS. W tym celu uruchamiamy PC i wciskamy klawisz DEL lub F2*

*Wejścia do BIOS mogą byc uzależnione od wersji ja posiadam AWARD jak widać.

W głównym oknie odnajdujemy Power mangament setup.  i klepiemy w ENTER.

Power Mangament Setup

po otwarciu przechodzimy na opcję: Power on by Keyboard

Power on by Keybord

no i po wejściu mamy do dyspozycji następujące opcje :

wybieramy Password

Disabled – Czyli opcja nieaktywna, wszystko wyłączone.

Password – Włączenie kompa za pomocą określonej sekwencji klawiszy np. hasło. (mi osobiście nie udało się uruchomić kompa na hasło które miało więcej niż 1 znak.  Ale powiedzmy że ustawiłem sobie literkę P jak power i teraz gdy ja nacisnę to komp się uruchamia. )

Any KEY – Oznacza, że kompa włączy każde naciśnięcie jakiegokolwiek klawisza. ( jak dla mnie chyba niepraktyczne bo przypadkowe naciśnięcie skutkuje odpaleniem maszyny.).

Keyboard 98 – Ta opcja dotyczy tych, którzy posiadają klawiatury z przyciskiem POWER. Czyli tenże przycisk włączy nam kompa a w Windowsie nam domyślnie ustawia by owy guzik nam wyłączył PC. Niesamowite ułatwienie życia..

Wnioski:

Kilka sztuczek w prymitywnym systemie jakim jest BIOS można bardzo ułatwić sobie zycie. Nie przemęczając kręgosłupa pykam i kompa załączam bez żadnego problemu.

Bookmark the permalink.

0 thoughts on “Włączanie komputera za pomocą klawiatury

  1. Hm…
    1. Jaką masz klawiaturę? Wejście COM czy USB? Co prawda mam starszą wersję BIOS-u, ale mi nie działa i wydaje mi się że to właśnie kwestia USB.

    2. Passowrd. Jeżeli ustawia się hasło na więcej znaków to sprawdzałeś wpisując je po kolej czy wciskając naraz? Sądzę że trzeba wcisnąć je naraz bo nie sądzę żeby bios pozwalał na zapamiętywanie danych na samej bateryjce.

  2. Klawiatura na COM? To jaki ty masz procek 100MHz? Używam klawiatury na PS2. Obsługę klawiatury na USB również można aktywować w BIOS-ie. Szukaj opcji USB Keyboard function -> ENABLED

    Przy próbie hasła próbowałem wklepywać literki po kolei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *