Darmowy mobilny Internet Aero2 na Ubuntu

aero2-simKilku komentujących zdążyło mnie już zapytać jakim sposobem korzystam z darmowego Internetu (dot. wpisu Zanim zamówisz pakiet FunPack HD w TP powinieneś wiedzieć o…) i nie jest to sposób zaprezentowany w we wpisie Jak złamać WEP?. No cóż… myślałem, że już większość internautów wie jak tego dokonać, że informacja o darmowym internecie rozeszła się po sieci jak świeże bułeczki. Okazuje się tym czasem, że nie. Jeśli nie, to albo mój poprzedni dostawca Internetu chce się dowiedzieć kto mnie teraz obsługuje ponieważ po ostatnim moim wpisie: Lokalny dostawca blokuje strony niewygodnej konkurencji? zostałem od tejże sieci odłączony w trybie niemal natychmiastowym, z dnia na dzień. Albo jest rzesza nowych użytkowników? Lub najzwyklej w świecie grupa do której nowina o bezpłatnym necie nie dotarła. Dla was wszystkich napiszę co to za ustrojstwo.

Dostawca usług kryje się pod nazwą aero2 . Firma ta jest spółką, operatorem telekomunikacyjnym dysponującym częstotliwościami radiowymi z zakresu 900 MHz oraz 2,5 GHz. To właśnie w paśmie 900MHz oferowany jest mobilny szerokopasmowy dostęp do Internetu w technologii HSPA+. Ale mniejsza z tym, większość informacji dostępna jest w wyszukiwarce.

Sam kartę zamówiłem jakoś na przełomie 2011 i 2012 roku. Tak, zamawia się kartę SIM – którą zakłada się do modemu lub telefonu wyposażonego w modem, dokonuje krótkiej konfiguracji, i już można śmigać.  Jedynymi opłatami jakie należy ponieść to 20zł, które są depozytem za kartę SIM. Jeśli wybierzemy opcję dostawy karty do domu uiszczamy 7 zł za list polecony priorytet. To wszystko.

Za jakiś czas… przychodzi karta. Do pełni szczęścia potrzebny jest jeszcze tylko modem. Ja używam Huawei E173 (z Play). Korzystając z Ubuntu nie miałem większych problemów z uruchomieniem zestawu. Śmiało można napisać, że było to dziecinnie proste.  Modemu nie musiałem w żaden sposób instalować. Po prostu wetknąłem urządzenie do gniazda USB, poczekałem kilka sekund, żeby zaczął mrugać i kliknąłem w ikonkę połączeń internetowych w górnej części ekranu.

Nowe połączenie komórkowe (GSM)

 Wybrałem następnie opcję Nowe połączenie komórkowe (GSM) – po kliknięciu którego otworzył się kreator nowego połączenia.

Ustawienie połączenia komórkowego

 Kliknąwszy Kontynuuj zostałem poproszony o wybranie kraju dostawcy (w moim wypadku Polska)

Wybór kraju lub regionu dostawcy

 Następnie wybrałem dostawcę (w moim przypadku aero2)

Wybór dostawcy

 Kolejno zatwierdziłem informacje mi wyświetlone. (APN został ustawiony automatycznie, nic nie musiałem uzupełniać)

Wybór planu taryfowego

 A na koniec potwierdziłem ustawienia połączenia.

Potwierdzenie ustawień połączenia komórkowego

 Po kliknięciu Zastosuj można już połączyć się z Internetem

Połączono z Internetem

Tak właśnie można za darmo korzystać z Internetu.

4 thoughts on “Darmowy mobilny Internet Aero2 na Ubuntu

  1. Witam, a jaki dokładnie masz model tego modemu – s1, s2, u1, u2 czy jescze inny? Bo podobno na jednym działa aero a na drugim już nie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *